Banki wciąż dobrym pracodawcą!

To dobra wiadomość dla potencjalnych pracodawców, którzy niepotrzebnie obawiali się antysystemowego i antykorporacyjnego nastawienia pokolenia Y.

Sektor FMCG oraz bankowość to najpopularniejsze miejsca na rozpoczęcie pracy wśród studentów kierunków ekonomicznych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę spadającą popularność sektora dóbr szybko zbywalnych, banki mogą wkrótce sięgnąć po pierwszą pozycję na liście najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce. Jak wynika z międzynarodowego badania, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z agencją badawczą Universum – Talenty w bankowości 2014, wśród najważniejszych globalnych trendów na świecie zauważalna jest chęć zachowania przez młodych ludzi równowagi pomiędzy karierą a życiem prywatnym. Tymczasem dla ich polskich rówieśników najbardziej liczy się stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Oczekiwania finansowe polskich studentów pragnących rozpocząć karierę w bankowości nie są zbyt wygórowane – na starcie oczekują niecałych 3 tys. brutto zł.

Coroczne badanie objęło 174 tys. studentów kierunków biznesowych z 31 krajów, uczących się na ponad 2 tys. uczelni. W Polsce ankiety wypełniło ponad 6,6 tys. młodych ludzi, których średnia wieku wyniosła 22 lata. W tym roku na świecie bankowość została zdetronizowana przez sektor FMCG i straciła pozycję lidera wśród najbardziej popularnych sektorów, z którymi chcieliby związać swoje życie zawodowe studenci kierunków ekonomicznych. Największą popularnością bankowość wciąż cieszy się w Wielkiej Brytanii, Chinach, Singapurze i Hongkongu. – W Polsce FMCG pozostaje na pierwszym miejscu od 2008 r., ale dystans pomiędzy tą branżą a drugą w kolejności bankowością zmniejsza się. Oznacza to, że wkrótce banki mogą sięgnąć po pierwszą pozycję w rankingu. Sektor dóbr szybko zbywalnych zajmuje pierwsze miejsce z uwagi na wysoką rozpoznawalność marek oraz dużą różnorodność stanowisk, firm i możliwości realizacji kariery zawodowej – wyjaśnia Natalia Pisarek, starszy konsultant w zespole Human Capital, Dział Konsultingu Deloitte. Na trzecim miejscu wśród polskich studentów kierunków ekonomicznych znalazł się sektor oprogramowania i usług informatycznych, który wyprzedził w tym roku audyt i księgowość. Na miejscu piątym uplasował się transport i logistyka, a na szóstym handel detaliczny. Kolejne miejsca należą do sektora ubezpieczeniowego oraz branży elektroniki i AGD.

Cele zawodowe polskich studentów

Jak czytamy w międzynarodowym badaniu Deloitte, studenci z pokolenia Y wysoko cenią sobie czas wolny – najważniejsza jest dla nich równowaga między życiem zawodowym i osobistym. Jednak w Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Studenci, którzy wiążą swoją karierę z bankowością, cenią przede wszystkim stabilizację i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, które na świecie znalazło się na drugim miejscu. Może to wynikać z dużych obaw o znalezieniepracy po studiach w warunkach względnie wysokiego bezrobocia wśród młodego pokolenia, trudności z uzyskaniem umowy o pracę na czas nieokreślony, może to też być jeszcze echo kryzysu finansowego. – Studenci w Polsce na drugim miejscu stawiają „bycie technicznym lub funkcjonalnym ekspertem”, co ich koledzy w innych krajach uznali za ostatni z priorytetów. Wynika to prawdopodobnie z rosnącego odsetka osób z wyższym wykształceniem w Polsce, co jest często postrzegane jako dewaluacja dyplomu magistra i rodzi konieczność dalszej specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Samo ukończenie studiów nie gwarantuje, że młody człowiek zdobył już miano eksperta w jakiejkolwiek dziedzinie – tłumaczy Natalia Pisarek. Studenci na świecie dużo wyżej cenią sobie „bycie liderem oraz możliwość zarządzanie zespołem” – priorytet ten zajął trzecie miejsce, a dopiero szóste w Polsce. Niewykluczone również, że na wyniki badania w znacznym stopniu rzutują różnice kulturowe. W Polsce tylko ok.10 proc. studentów jest zainteresowanych międzynarodową karierą, podczas gdy na świecie taką chęć zgłosiło aż 35 proc. młodych ludzi.

Przystanek na dłużej

Prawie 40 proc. studentów zainteresowanych karierą w sektorze bankowym chce związać się ze swoim pierwszym pracodawcą na pięć lat lub nawet dłużej. Rok temu taką gotowość deklarowało mniej niż 30 proc. Tylko nieliczni (6,3 proc.) uważają, że w pierwszej pracy spędzą rok lub mniej. – Chęć związania się na dłużej z pierwszym pracodawcą może być wynikiem powszechnego przekonania, że po kryzysie finansowym trudniej jest znaleźć pracę, biorąc także pod uwagę redukcję zatrudnienia w sektorze bankowym. Wydaje się, że studenci zainteresowani karierą w bankowości cenią sobie coraz bardziej stabilizację i chcą poprzez dłuższy staż podnieść swoją wartość na rynku pracy – tłumaczy Dariusz Szkaradek, partner, lider usług dla sektora instytucji finansowych Deloitte Polska. Mimo że w ubiegłym i w bieżącym roku opinia publiczna w Polsce wielokrotnie informowana była o dużych zwolnieniach w bankach, to poziom zatrudnienia w tej branży pozostaje na stabilnym poziomie. W 2009 r. według danych Komisji Nadzoru Bankowego w sektorze tym pracowało 175 tys. osób, a w ub. roku jedynie o trzy tysiące mniej. Choć bankowość jest wciąż jednym z najpopularniejszych sektorów wybieranych przez studentów kierunków ekonomicznych, to jej wizerunek jest daleki od ideału. Młodzi ludzie na całym świecie nie utożsamiają jej ze stabilnością zatrudnienia. W porównaniu do innych sektorów – bankowość postrzegana jest jako branża o mniejszym poziomie bezpieczeństwa zatrudnienia, o mniej przyjaznym środowisku pracy i mniej elastycznych godzinach pracy. Aby poszerzyć grupę potencjalnych pracowników, banki powinny więc częściej akcentować, że oferują swoim pracownikom możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym.

Czytaj więcej: www.aleBank.pl

 

 

Praktyki

Praktyki studenckie to popularna forma zdobywania doświadczenia przez młodych ludzi i znakomicie oceniany przez pracodawców element CV. To często pierwsza możliwość spróbowania swoich sił w wymarzonym zawodzie. Dla pracodawców to okazja pozyskania młodych i ambitnych pracowników, a dla studentów to element, który zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania zatrudnienia w przyszłości, czy też założenia własnego biznesu.

Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem to przede wszystkim przekazywanie wiedzy praktycznej. Praktyki są zatem uzupełnieniem Programu umożliwiającym płynne przechodzenie z okresu edukacji na rynek pracy, są przejawem wzrostu znaczenia polityki wczesnego wyławiania talentów oraz narzędziem efektywnej współpracy środowiska biznesowego z uczelniami.

Z perspektywy firm praktyki wspomagają procesy rekrutacyjne, mogą pomóc w znalezieniu najlepszych kandydatów, zmniejszają ryzyko niedopasowania kompetencyjnego oraz niedostosowania kierunków edukacji do potrzeb pracodawców.

Z perspektywy studentów praktyki są szansą na nabycie kompetencji i wiedzy praktycznej niezbędnej w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy, sposobem na poznanie oczekiwań i wymagań pracodawców wobec pracowników oraz mechanizmów funkcjonowania rynku pracy, okazją do poznania potencjalnego, przyszłego pracodawcy.

Obecnie nie prowadzimy naboru na praktyki.

 

Internships

Student internships are a popular form of gaining experience among young people and an element of your CV to be appreciated by employees. Frequently, it is the first opportunity to try your hand at a job you dream about. For employers it is a chance to have young and ambitious employees, and for students it is an element which increases the probability of future employment or of starting one's own business.

The Modern Business Management Programme is mostly about passing on practical knowledge. Thus, internships complement the Programme facilitating smooth transition from the education period to the labour market, show the growing significance of the early talent hunting policy and are a tool for effective cooperation between the business milieu and universities/academies.

From the companies' viewpoint, internships facilitate recruitment processes, may help find the best applicants and reduce the risk of competence mismatch and of the lack of education courses adapted to employers' needs.

From the students' perspective, internships offer a chance to gain skills and practical knowledge necessary when one is taking the first steps in the labour market, means to learn employers' expectations and requirements for employees as well as the labour market functioning mechanisms and an opportunity to meet one's potential future employer.