W II kwartale 2023 r. na cudze nazwisko próbowano wyłudzić ponad 50 mln zł

W poprzednim kwartale zablokowano 2,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 50,3 mln złotych. Jednocześnie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE 44,5 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Związek Banków Polskich opublikował 54. Raport o dokumentach infoDOK.

W tym okresie baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 44.573 szt. – to aż 20% więcej niż rok temu w analogicznym okresie (37.112 szt.). Statystycznie do bazy trafiało 490 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest niemal 2,4 miliona danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości.

W okresie kwiecień-czerwiec 2023 r. odnotowano 2.116 prób wyłudzeń na łączną kwotę 50.348.100 zł. Utrzymuje się stosunkowo wysoka liczba prób, ale przy stosunkowo niskich, łącznych kwotach. Na ten ostatni parametr największy wpływ miała niewielka liczba prób wyłudzeń na znaczące kwoty przekraczające milion złotych (jedynie 4 przypadki), z czego ta największa dotyczyła 1,6 mln. zł (woj. pomorskie).

– Nasze obserwacje związane z kwestiami ochrony tożsamości oraz procederem wyłudzania kredytów na cudze nazwisko zauważyć można kilka tendencji. W ostatnich pięciu latach regularnie rośnie liczba zablokowanych prób wyłudzeń. Na pierwszy rzut oka jest to tendencja niebezpieczna, ale należy to rozpatrywać jednocześnie z widoczną w tym samym okresie wysoką liczbą zastrzeganych dokumentów oraz niskimi, łącznymi kwotami prób wyłudzeń. W tym kontekście są to dane bardzo pozytywne – wraz ze wzrostem świadomości Polaków o potrzebie jak najszybszego zastrzegania utraconych dokumentów skuteczność całego systemu antyfraudowego w polskich bankach wyraźnie rośnie – powiedział Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

– Kwestie bezpieczeństwa są od lat dla banków tematem priorytetowym. Bardzo nas cieszy, że widzimy tak wyraźne efekty realizowanej od lat polityki całego sektora bankowego w tym zakresie. W kwestii przeciwdziałaniu wyłudzeniom z wykorzystaniem cudzych danych z muszę w szczególny sposób wyróżnić i podziękować bankom, które organizują i finansują coroczne etapy Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w 2023 roku są to: Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, BOŚ Bank SA, ING Bank Śląski SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, Santander Bank SAoraz Santander Consumer Bank SA – powiedział Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich.

***

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 42 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Może Cię zainteresować: