Nagrodę za zajęcie II miejsca otrzymały ex aequo:
Pani Katarzyna Tywusik-Buła za pracę pt. „Procedura chargeback w czasie pandemii – etyczny wymiar komunikacji z klientem”.
Pani Joanna Pękala za pracę pt. „Rola Europejskiego Banku Centralnego w rozwoju etycznego rynku długu”.
Nagrodę za zajęcie III miejsca otrzymała:
Pani Oktawia Sepioł za pracę pt. „Etyczne aspekty zastosowania technologii blockchain w bankowości”.
Wyróżnienie otrzymała:
Pani Kinga Witek za pracę pt. „Whistleblowing- era etycznego donosicielstwa”.
Jurorzy zdecydowali się nie przyznać nagrody za zajęcie I miejsca.
Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się na stronie: https://zbp.pl/dla-bankow/prawo-i-legislacja/konkurs
Uroczystość w tym roku odbyła się w wyjątkowych okolicznościach, w formie zdalnej ze względu na ograniczenia pandemiczne, ale nie przeszkodziło to w przeprowadzeniu inspirującej dyskusji między Laureatkami Konkursu a Jurorami i członkami Komisji Etyki Bankowej przy ZBP.
Zebrani w wirtualnej sali goście zostali przywitani przez Prezesa Związku Banków Polskich – Krzysztofa Pietraszkiewicza, Przewodniczącego Komisji Etyki Bankowej – dr. Jacka Bartkiewicza oraz Przewodniczącego Kapituły Konkursowej i Wiceprzewodniczącego Komisji Etyki Bankowej – Władysława Gołębiewskiego.
Uroczystość ogłoszenia wyników w Konkursie była także okazją do dyskusji z Laureatkami na temat tez poruszanych w ich pracach, wymiany doświadczeń i obserwacji na temat etyki w sektorze. Każda z Laureatek nie tylko przedstawiła motywacje, które skłoniły je do napisania pracy na wybrany temat, ale także podzieliły się własnymi doświadczeniami i diagnozami. Tradycyjnie, mimo wirtualnej formy, Jurorzy podzielili się z Laureatkami swoimi pytaniami i refleksjami, które powstały podczas czytania nagrodzonych prac. Wymiana poglądów między Laureatkami i Jurorami przyniosła wiele ciekawych refleksji, które z pewnością będą inspiracją do dalszych prac Komisji Etyki Bankowej.
Po ogłoszeniu wyników i dyskusji Laureatek z Jurorami Konkursu rozpoczęła się druga część uroczystości – panel dyskusyjny na temat wpływu pandemii na etykę w sektorze finansowym. Panel dyskusyjny moderowany był przez Wiceprezesa Związku Banków Polskich – Włodzimierza Kicińskiego.
Wykład wprowadzający do zagadnienia wygłosił prof. Paul Dembinski, który wskazał na szeroki wpływ pandemii na kwestie etyki w sektorze. Dzieląc swoje wystąpienie na obserwacje w skali mikro, mezo i makro. Pandemia wpłynęła na życie każdego z nas i postawiła przed każdym nowe wyzwania, ale wpłynęła też na funkcjonowanie wielu instytucji i przedsiębiorstw oraz na działania państw i rządów. Tak szeroki szok nie pozostał bez znaczenia także dla sektora finansowego, który to w sposób intensywny uczestniczy w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu pandemicznego i jednocześnie mierzy się z nowymi okolicznościami funkcjonowania, takimi jak np. praca zdalna i zdalny kontakt z klientami.
W debacie uczestniczyły Laureatki Konkursu, które wskazały jak tematy przez nie poruszane w esejach zmieniły się pod wpływem pandemii. Głos zabrał także prof. Wojciech Gasparski, który wskazał nie tylko na wyzwania, ale także na istotną rolę zasad etycznych w nieprzewidywalnych okolicznościach pandemii. Wskazując przede wszystkim na kluczową rolę zasady rzetelności w wykonywaniu obowiązków przez pracowników instytucji finansowych. Wskazał także na fundamentalną rolę zaufania pracowników do instytucji, pracodawców do pracowników instytucji finansowych i wreszcie klientów do instytucji finansowych. Zaufanie w dobie pandemii powinno stanowić jeden z filarów. Perspektywę praktycznych wyzwań w kształtowaniu relacji z pracownikami instytucji finansowych w dobie pandemii przedstawiła Marta Jedlińska – Wiceprzewodnicząca Komisji Etyki Bankowej.
Nagrodzone prace zostaną przetłumaczone przez Związek Banków Polskich i przekazane na edycję międzynarodową Konkursu Etyka w finansach (http://www.ethicsinfinance.org/), którego rozstrzygnięcie zaplanowane jest na jesień br.
Sponsorami VIII polskiej edycji Konkursu Etyka w finansach były banki, bez których wsparcia organizacja kolejnej edycji byłaby niemożliwa.
Sponsorami VIII edycji Konkursu Etyka w finansach są:
- PKO Bank Polski S.A.
- Bank Pocztowy S.A.
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- Santander Bank Polska S.A.
- Bank Ochrony Środowiska
Konkurs Etyka w finansach jest organizowany przez Komisję Etyki Bankowej przy ZBP od 2012 r. Jest on organizowany we współpracy z Obserwatorium Finansowym w Genewie i stanowi część globalnego projektu Ethics & Trust in Finance Prize. Konkurs jest co roku wspierany przez banki- członków ZBP. Partnerem tegorocznej edycji był CFA Society Poland.