Wykład online odbędzie się w czwartek 20 października 2022 r. o godz. 11.00.
Temat: Krajobraz cyberzagrożeń – kto jest na celowniku?
Czas trwania wykładu: 60 minut + sesja pytań.
Prowadzący wykład:
- Andrzej Karpiński – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa – Grupa BIK
- Paweł Piekutowski – Kierownik zespołu CSIRT – Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Tematyka wykładu
Andrzej Karpiński : „Na pracownika banku”, „na firmę energetyczną”, „na kuriera”, „na wygraną w loterii” – to tylko krótka lista sposobów złodziei danych, by wyłudzić nasze dane. Nie wolno uśpić czujności, bo nasze personalia w rękach złodziei oznaczają wysokie niebezpieczeństwo. Przestępcy mogą wyłudzić nasze dane, wykorzystując różne przebiegłe chwyty socjotechniczne. Czy powinniśmy się tym przejmować? Zdecydowanie! Każdego dnia skradzione dane wykorzystywane są do wyłudzania kredytów, zawierania fałszywych umów z operatorem telekomunikacyjnym czy zakładania fałszywej działalności gospodarczej. Tylko w I kwartale 2022 r. zablokowano wyłudzenia kredytów na prawie 52 mln zł. W trakcie webinarium powiemy o rodzajach zagrożeń, technikach stosowanych przez złodziei, efektach i skutkach dla osób, które zostały dotknięte takim działaniem.
Paweł Piekutowski: Opowie o fałszywych inwestycjach i sposobach dystrybucji fałszywych stron inwestycyjnych w oparciu o reklamy w mediach społecznościowych.
Prelegent
Andrzej Karpiński – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Grupie BIK
Od ponad 20 lat dzieli się swoim doświadczeniem, wiedzą i pasją z zakresu sieci i bezpieczeństwa. Pracował m.in. w największych firmach telekomunikacyjnych w Polsce oraz zagranicą (np. Orange, ATMAN, Asiacell), jako koordynator jednej z największych na świecie sieci IRC (EfNet), jako ekspert Grupy Roboczej IoT przy Ministerstwie Cyfryzacji. Ekspert w zakresie zarządzania zespołami bezpieczeństwa sieci, tworzenia architektury zabezpieczeń teleinformatycznych, telemedycznych i rozwoju strategii bezpieczeństwa organizacji.
Był członkiem komitetu sterującego SIMARGL – europejskim projekcie ds. cyberbezpieczeństwa. Jest stałym Członkiem Rady Programowej PLNOG PROIDEA oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
W Grupie BIK odpowiada za system zarządzania bezpieczeństwem informacji Biura Informacji Kredytowej oraz jej spółki zależnej Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Z zamiłowania do pracy dziennikarskiej w latach 90-tych redagował rubrykę BitMan w Dzienniku Wschodnim, oswajając czytelników z zawiłą i skomplikowaną tematyką bezpieczeństwa informatycznego. Prywatnie rozwija swoje pasje sportowe jako zawodnik sekcji strzeleckiej i karate.
Rejestracja
Rejestracji na wykład online można dokonać od razu po otrzymaniu maila, sugerujemy nie później niż 15 min przed rozpoczęciem wykładu:
Aby zarejestrować się na wykład, prosimy o kliknięcie w poniższy link – należy wpisać imię, nazwisko, nazwę uczelni, liczbę studentów na wykładzie (wpisać liczbę w przypadku, gdy wykład jest transmitowany w sali) oraz adres e-mail:
Po zarejestrowaniu się otrzymacie Państwo wiadomość e-mail, zawierającą link do wykładu online, która zostanie wysłana na adres e-mail wskazany podczas rejestracji (gdyby nie było maila w skrzynce głównej należy sprawdzić Spam lub inne foldery poczty).
Wykład online ma charakter interaktywny dzięki możliwości zadawania pytań i dzielenia się własnymi opiniami na czacie. Czat będzie moderowany.
WAŻNE: W wykładzie online można uczestniczyć korzystając najlepiej z komputera/laptopa (także można korzystać ze smartfonu lub tabletu) używając aktualnej przeglądarki internetowej: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari lub Edge. Najlepiej skorzystać z najaktualniejszej wersji przeglądarki Google Chrome.
Certyfikat
Każdy uczestnik po wykładzie otrzyma maila z podziękowaniem wraz z linkiem do certyfikatu uczestnictwa (wystawiony na podane podczas rejestracji Imię i Nazwisko).
Wiemy, że duża część zajęć realizowana jest stacjonarnie w salach, dlatego istnieje możliwość, aby studenci zgromadzeni podczas wykładu w sali na Państwa zajęciach lub innych wykładowców, także otrzymali imienny certyfikat uczestnictwa.
W takim przypadku wykładowca rejestruje się na wykład – link rejestracyjny poniżej – wyświetla studentom wykład.
Jeśli uczestnicy zgromadzeni na sali będą chcieli otrzymać certyfikat to wykładowca przesyła listę studentów uczestniczących w wykładzie w excelu zawierającą tylko imiona i nazwiska studentów na adres mailowy, czyli nzb@nzb.pl
Serdecznie zapraszam wykładowców, studentów i koła naukowe.