W pandemii rzadziej gubimy dokumenty tożsamości, jednak liczba prób wyłudzeń rośnie

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii Covid-19. Zwłaszcza w II i IV kwartale, wraz z kolejnymi falami, na ulicach polskich miast widać było, że większość Polaków, jeśli to tylko było możliwe, zostawała w domu lub podróżowała własnymi środkami transportu – a to oznacza, że kieszonkowcy mieli mocno utrudnione warunki swojej „pracy”. Zmniejszenie liczby utraconych dokumentów, zastrzeganych w Systemie DOUMENTY ZASTRZEŻONE wyraźnie to pokazują: do bazy danych trafiło tylko 31,1 tys. dokumentów, jednak wzrosła liczba prób wyłudzeń kredytów do poziomu 1,9 tys. Przedstawiamy 44. raport o dokumentach infoDOK za IV kwartał 2020 r.

W IV kwartale 2020 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o 31.106 szt. i zawierała na koniec grudnia 2 038 229 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.943 kredyty o łącznej wartości 67,3 mln złotych.
 
 

Do systemu trafiło mniej dokumentów niż zwykle, jednak nie oznacza to okresu bierności przestępców, a zwłaszcza cyberprzestępców. Dane pokazują, że wszyscy musimy jak najszybciej i jak najwyżej podnieść swoje kompetencje cyfrowe. W tym miejscu warto wspomnieć, że Związek Banków Polskich mocno zaangażował się w proces edukacji, m.in. w ramach programów Bankowcy dla Edukacji oraz Nowoczesne Zarządzanie Biznesem – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 

 

W całym 2020 roku do bazy trafiło 156,8 tys. dokumentów, czyli aż 430 dziennie, równolegle zablokowano 6,9 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 253,8 mln zł. Od 2008 roku powstrzymano już 91,9 tys. prób kradzieży na łączną kwotę 4,96 miliarda złotych. Korzystając z okazji warto zatem podziękować i wymienić kilka banków, które w szczególny sposób wspierają Kampanię: Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Santander Bank Polska S.A. – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii.

 

 

 

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się na stronie: dokumentyzastrzezone.pl

Może Cię zainteresować: