W I kwartale 2017 r. codziennie próbowano wyłudzić niemal milion złotych

Dzięki temu, że Polacy coraz częściej zgłaszają zgubione i skradzione dokumenty tożsamości do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE udaje się ograniczać kradzieże tożsamości i skutecznie walczyć z przestępstwami dokonywanymi z użyciem cudzych danych. W okresie styczeń – marzec 2017 r. udaremniono 1.746 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 90,4 mln złotych.

To wynik zbliżony do średniej kwartalnej wynoszącej obecnie 100 mln zł. Odnotowano stosunkowo niewielką liczbą prób wyłudzeń przekraczających 1 mln zł – było ich osiem, z czego największa dotyczyła 8,4 mln zł (województwo podlaskie). W I kwartale mieliśmy do czynienia z 1.746 próbami wyłudzeń – dokładnie tyle, ile wynosi średnia, kwartalna liczba prób wyłudzeń z lat 2012-2016. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim.

W badanym okresie wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą być wykorzystane do wyłudzeń wynosi 1 720 952  sztuki. W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o ponad 30 tysięcy danych – to tak, jakby dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy miasta o wielkości Augustowa, Bochni czy Grodziska Mazowieckiego. Jest to najwyższy jak dotąd wynik pierwszego kwartału od 2008 r. – statystycznie do bazy trafiało codziennie 326 dokumentów.

 

 

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 69,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,7 miliarda złotych.

„Pamiętajmy, że System DZ jest stosowany nie tylko w bankowości. Ma on zatem realny wpływ na bezpieczeństwo całej gospodarki. Jak pokazują dane Policji, wraz ze znacznym wzrostem wielkości bazy danych od momentu uruchomienia naszej społecznej kampanii informacyjnej znacząco zmniejszyła się liczba przestępstw i od kilku lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie.” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

 

 

***
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.


Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2017 r. znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl.

Może Cię zainteresować: