Tegoroczne „mikołajki” i święta w skromniejszym wydaniu

Ponowne otwarcie sklepów i galerii handlowych dla klientów czy atrakcyjne promocje w sklepach online, mogą nie wystarczyć jako zachęta do obfitych zakupów i wydatków w okresie mikołajkowo-świątecznym. Aż 40% Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się, a 45% planuje wydać na świąteczne przygotowania mniej niż w ubiegłym roku. Dla połowy z nas mijający rok pod względem finansowym był gorszy niż 2019 r. – to wnioski z raportu „Świąteczny portfel Polaków 2020”, opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczne święta, zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie, mogą być obciążone skutkami gospodarczymi, wynikającymi z pandemii koronawirusa. Nie dziwi więc fakt, że wobec niepewności gospodarczej, Polacy chcieliby możliwie zoptymalizować to ile wydadzą na upominki dla bliskich, jak wysoką choinkę kupią czy jak duże porcje karpia przewidują podczas kolacji wigilijnej.

Według badania przeprowadzonego pod koniec listopada br. na zlecenie ZBP, blisko 75% ankietowanych nie zamierza wydać łącznie na święta więcej niż 1000 zł, z czego 40% planuje zmieścić się w kwocie dwukrotnie niższej. Oczywiście, należy pamiętać, że są to kwoty deklarowane indywidualnie, a łączne przychody gospodarstw domowych tworzy często więcej niż jedna osoba. Kwoty te mogłyby być wyższe, gdyby udało się wcześniej nieco zaoszczędzić w tym celu. Tymczasem, jak wynika z raportu, 3 na 4 Polaków w ogóle nie odkładało pieniędzy z myślą o świętach, a jedynie 15% przyznało, że przez cały rok oszczędziło na ten cel do 500 zł. 

Zmiany w postawach konsumenckich odzwierciedlają też dane dotyczące kredytów. Wprawdzie, według listopadowego „Monitora Bankowego” przygotowywanego na zlecenie ZBP, 60% bankowców zauważyło wzrost zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi, z największą popularnością kredytów w przedziale 3000–5000 zł (42%). Jednak jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej od początku roku banki udzieliły blisko 2,3 miliona kredytów gotówkowych tj. o ponad 30% mniej niż przed rokiem. Sytuację nieco poprawiają kredyty ratalne, których udzielono nieco ponad 2,8 miliona sztuk i w tym przypadku mamy wzrost rok do roku o około 3%. 

Więcej…

 

Może Cię zainteresować: