Rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów – najwyższy poziom od 13 lat

W III kwartale 2021 r. zablokowano ponad 2,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 85 milionów złotych. Liczba odnotowanych przypadków, w których przestępcy chcieli wykorzystać kradzioną tożsamość osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 2009 r. W ostatnim kwartale Polacy zastrzegli w międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻÓNE aż 48,3 tys. skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości – to również jeden z najwyższych wyników w historii.

W ostatnim kwartale do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dodano 48.272 danych – to o 9,3% więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało aż 525 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ, prowadzonego przez Związek Banków Polskich jest ponad 2 miliony 150 tysięcy takich dokumentów.
 
 
 
 
W tym samym okresie odnotowano 2.317 prób wyłudzeń kredytów (25 dziennie) – oznacza to wzrost o 22,7% w stosunku do analogicznego okresu z 2020 r. i jest to najwyższy poziom od 13 lat. Łączna kwota tych prób osiągnęła poziom 85,6 mln zł (930 tys. zł dziennie). Najwyższa kwota, jaką próbowano ukraść wyniosła aż 6 mln zł (woj. mazowieckie).
 
Odnotowywane wzrosty dot. liczby zastrzeganych dokumentów oraz wyraźny wzrost skali działalności przestępców próbujących wyłudzić kredyty z wykorzystaniem kradzionej tożsamości pokazują istotność stałej walki o bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo Polaków. Zachęcamy do regularnego aktualizowania swojej wiedzy w tym zakresie, w szczególności z wykorzystaniem szeregu materiałów eksperckich i edukacyjnych, jakie regularnie publikują i przekazują swoim klientom polskie banki. To bardzo wartościowa wiedza, która przyda się każdemu i to nie tylko w kwestii ochrony własnych pieniędzy, ale w wielu innych aspektach naszego życia – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
 
 
 
 
Pamiętajmy, że nasz dowód osobisty to nie jest tylko kawałek plastiku. Dowody, paszporty i prawa jazdy to dokumenty poświadczające naszą tożsamość, a ich utrata bez zgłoszenia tego faktu do banku (także przez osoby, które nie korzystają z usług bankowych) to ryzyko bardzo poważnych konsekwencji. Pokazują to np. dane dot. średnich kwot prób wyłudzeń kredytów przekraczające 20 czy 30 tysięcy złotych – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 

Od 2008 r. – dzięki zastrzeżeniom w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – udało się zablokować ponad 97,9 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 5,2 miliarda złotych.

 

***

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich kilkadziesiąt milionów. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

 

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

 
 

Może Cię zainteresować: