PUE, czyli ZUS pod ręką całą dobę

Według stereotypu kontakt z urzędem to kilkadziesiąt minut stania w kolejce i niemiła pani w okienku. W ZUS-ie od lat pracujemy na wizerunek przyjaznej instytucji. Nie tylko mamy przemiłe pracownice na salach obsługi, ale także umożliwiamy załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. W pandemicznej rzeczywistości to nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

 

Obostrzenia związane z koronawirusem uwypukliły zalety rozwiązań zdalnych. Internetowe platformy sprzedażowe chwaliły się wzrostami obrotów a kurierzy wyrabiali nadgodziny.

ZUS od początku pandemii umożliwiał złożenie wniosków z tzw. Tarczy antykryzysowej bezkontaktowo. Mogłeś/-aś np. wysłać pismo pocztą albo zostawić je w specjalnej skrzynce w naszej placówce. Najwygodniejszą opcją była oczywiście droga elektroniczna. Od 24 czerwca wnioski o wsparcie z ZUS w związku z koronawirusem można składać wyłącznie przez Internet. A dokładniej: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Co to jest PUE?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to sposób na załatwienie większości spraw z ZUS-em przez Internet. Jest dostępna całą dobę. Dzięki PUE:

– uzyskasz informacje o Twoich ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach w ZUS,

– masz pewność poprawności danych w przesłanych dokumentach,

– możesz otrzymywać indywidualne odpowiedzi z ZUS.

Przez PUE możesz złożyć większość wniosków do ZUS. Otrzymasz także odpowiedzi na nie.

 

Panel ogólny PUE. Fot. zus.pl

 

W PUE możesz np. sprawdzić stan swojego konta emerytalnego. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla studenta emerytura nie jest zbyt wysoko na liście tematów do rozważań, ale to także najprostszy sposób na weryfikację pracodawcy: czy zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych? Czy odprowadza składki? Czy robi to na czas?

Wśród innych funkcjonalności warto wyróżnić kalkulator emerytalny, w którym możesz wykonać symulację swojej przyszłej emerytury – przydatne choćby dla studentów ekonomii.

PUE jest także bardzo wygodne dla przedsiębiorców – dla tych zatrudniających więcej niż 5 osób posiadanie profilu jest zresztą obowiązkowe.

 

Jak założyć profil PUE?

Profil PUE możesz założyć podczas wizyty w placówce ZUS – pracownik sali obsługi klientów na dowolnym stanowisku potwierdzi Twoje dane (tożsamość) i wygeneruje dane do logowania.

Konto możesz zarejestrować także bez wychodzenia z domu, na kilka sposobów:

a) przez bankowość elektroniczną. Jeśli posiadasz ma konto w którymś z banków współpracujących w tej materii z ZUS-em – założysz profil bezpośrednio w PUE: https://ssobp.zus.pl/pue

b) przy użyciu profilu zaufanego ePUAP/login.gov.pl. Jeśli nie posiadasz takowego,  to także możesz go założyć przy pomocy bankowości elektronicznej: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp (tutaj katalog banków jest nieco inny niż w punkcie a).

c) za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny).

 

Krzysztof Piskorz

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

ZUS oddział w Lublinie

Może Cię zainteresować: