Pandemia nie powstrzymuje przestępców – rośnie liczba prób wyłudzeń

W II kwartale 2020 r. zablokowano aż 1.680 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 63 milionów złotych – to najwyższa liczba od pięciu lat. Pomimo tego, że Polacy w związku z pandemią pozostawali w domach i chwilowo gubili znacznie mniej dokumentów niż zwykle trzeba pamiętać, że przestępcy do swoich działań wykorzystują także dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty skradzione nawet 5-10 lat wcześniej – dlatego tak ważne jest zastrzeganie w bankach także dokumentów utraconych kilka lat temu.

W okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. Polacy zastrzegli „tylko” 32.106 zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości – to najniższy przyrost II kwartału od sześciu lat. Statystycznie do bazy trafiało 353 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest ponad 1,9 miliona takich dokumentów.

 

 

Mniejsza niż zwykle liczba zastrzeżeń – co jest zrozumiałe w okresie pandemii z kilkumiesięcznym okresem pozostawania Polaków w domach, gdy jest znacznie mniej „okazji” do utraty dokumentów – nie przełożyła się na analogiczne zmniejszenie aktywności przestępców – wręcz przeciwnie odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby prób wyłudzeń kredytów. Warto pamiętać o długich terminach ważności dowodów osobistych (10 lat). Przez cały ten okres jest ryzyko ich wykorzystania do celów przestępczych. Niezależnie więc od tego, czy dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy straciliśmy teraz, czy kilka miesięcy/lat temu – koniecznie zastrzeżmy je w banku – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

 

 

Poluzowane ostatnio obostrzenia zachęciły Polaków do powrotu do aktywności turystycznej. Tradycyjnie w okresie wakacyjnym przestrzegamy przed pozostawianiem dowodów osobistych w zastaw w wypożyczalniach. Nie mamy niestety pewności, co się z nimi będzie działo przez tych kilka godzin. Najczęściej cudza tożsamość wykorzystywana jest do wyłudzania kredytów, pożyczek, telefonów wydawanych do umów z operatorami telefonii komórkowych, do unikania opłat, kradzieży wyposażenia lub wyłudzania kaucji przy wynajmie mieszkań i pokoi hotelowych, do kradzieży wynajętych samochodów lub innych wartościowych rzeczy z wypożyczalni, a nawet do zakładanie fikcyjnych firm i przestępstw gospodarczych i podatkowych – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2020 r. wyniosła 63,2 mln zł. Odnotowano 4 próby przekraczających kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 2,4 mln zł (woj. mazowieckie). Średnia kwota wyłudzenia wynosi natomiast aż 25,4 tys. zł.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Może Cię zainteresować: