Numer 828 828 828 na ratunek zagubionych kart płatniczych

Już blisko ćwierć miliona połączeń z bankowym numerem alarmowym 828 828 828 wykonali klienci banków od początku jego uruchomienia w 2014 r. Infolinia w ramach stworzonego przez banki Systemu Zastrzegania Kart działa z myślą o bezpieczeństwie ponad 35 milionów kart płatniczych wydanych w Polsce. Ich użytkownicy, dzięki funkcjonowaniu numeru 828 828 828 mogą dziś z każdego miejsca na świecie, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu w szybki i skuteczny sposób zastrzec utraconą kartę.

 

W Polsce co roku ginie ponad milion kart płatniczych, często tworząc przy tym sytuację zagrażające finansom ich posiadaczy. Niejednokrotnie, przyczyną braku szybkiej reakcji, skutkującej zastrzeżeniem karty, jest brak wiedzy nt. zasad szybkiego postępowania w takim przypadku, w tym przede wszystkim znajomości odpowiedniego numeru telefonu do banku. Rozwiązanie wdrożone przez kilkanaście banków działających w Polsce, pozwala
na realne przeciwdziałanie takiej sytuacji.

 

 

Polski system bankowości elektronicznej należy do jednego z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w Europie. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepiej rozwinięta technologia nie może wyłączyć ludzkiego rozsądku i ostrożności przy korzystaniu np. z kart płatniczych. Stąd też, już od ponad dwóch lat klienci, mogą korzystać z funkcjonalności specjalnie uruchomionego bankowego numeru alarmowego – 828 828 828, pod którym w szybki i skuteczny sposób są w stanie zastrzec zagubioną kartę płatniczą – zarówno debetową, jak i kredytową – powiedział Wiceprezes Związku Banków Polskich, Mieczysław Groszek.

Mechanizm infolinii 828 828 828 oparty jest o specjalny komponent rozpoznawania mowy, dzięki któremu ustalana jest nazwa banku, w którym użytkownik ma kartę płatniczą,
co następnie skutkuje bezpośrednim przekierowaniem do właściwego konsultanta danego banku.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego
z partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby  – z uwzględnieniem pełnej formy, jej części i skrótów, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

Według danych, w tym roku odnotowano m.in. rekordową miesięczną liczbę połączeń z infolinią – miało to miejsce w październiku br., kiedy to zarejestrowano ich aż 14528. Niezależnie od znajomości numeru 828 828 828, ZBP od wielu lat apeluje o przestrzeganie podstawowych reguł bezpieczeństwa przy korzystaniu z kart bankowych jak np. używanie jej wyłącznie przez właściciela i nieprzechowywanie w portfelu razem z kodem PIN.

 
Więcej informacji: www.zastrzegam.pl

Może Cię zainteresować: