Nie możesz znaleźć swojej karty płatniczej? Zastrzeż ją!

Okres przedświąteczny to szczególny czas – nie tylko ze względu na wyjątkową atmosferę, ale również… nasze roztargnienie. Myślimy o zakupach i prezentach, cały czas śpieszymy się lub szykujemy do wyjazdu i… nie zawsze starcza nam uwagi do pilnowania tego co najważniejsze dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy, czyli torby lub portfela. Co roku Polacy tracą ponad milion kart płatniczych. Głównie dlatego, że je gubią, ale czasem padają także ofiarą kradzieży. Co zrobić, by ochronić swoje finanse w takiej sytuacji?

Gdy stwierdzisz brak karty, nie wpadaj w panikę. Jednak pamiętaj, że trzeba działać szybko.

  • Sprawdź jeszcze raz.

Jeśli chcesz zapłacić w sklepie lub planujesz pobrać pieniądze z bankomatu, ale stwierdzasz, że nie masz karty, najpierw …spokojnie sprawdź jeszcze raz. Jeśli jej nie znajdziesz, powinieneś niezwłocznie ją zastrzec.

  • Jak zastrzec kartę?

Możesz to zrobić bezpośrednio w banku, przez system internetowy (ta ostatnia opcja nie jest oferowana we wszystkich bankach), ale najlepiej sprawdza się kontakt telefoniczny. Możesz zadzwonić na infolinię swojego banku lub pod uniwersalny numer (+48) 828 828 828. Ta usługa działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Płacisz tylko za połączenie, według taryfy swojego operatora. Co ważne, z numerem tym możesz połączyć się w dowolnym miejscu na świecie. Infolinia działa w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim.

  • Postępuj zgodnie z instrukcją.

System poprosi cię o wypowiedzenie nazwy banku. Nie bój się, że ją przekręcisz.Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego
z banków – partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby. Uwzględnia pełną formę, jej części i skrót, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

  • Co daje zastrzeżenie karty?

Jeśli nie zastrzeżemy karty, a ktoś się nią posłuży np. zapłaci nią za zakupy lub wyczyści konto, będziemy musieli ponieść tego konsekwencje. Jeśli złodziej będzie próbował okraść nasze konto, już po tym jak zastrzeżemy kartę i trafi ona do Systemu Zastrzegania Kart, odpowiedzialność za nasze finanse bierze na siebie bank.

  • Gdy jednak znajdziesz zastrzeżoną już wcześniej przez Ciebie kartę.

Zastrzeżenie karty jest na ogół procesem nieodwracalnym. Dostaniesz nową kartę. Starej karty nie wolno wyrzucać w całości. Trzeba ją zniszczyć, przecinając wzdłuż paska magnetycznego i/lub chipa.

Więcej informacji na stronie www.Zastrzegam.pl dostępnej w języku polskim i ukraińskim.

Może Cię zainteresować: