Kumulacja grudniowych wydatków wpędza w kłopoty finansowe na kolejne 3 miesiące, a nawet dłużej

Kłopotów finansowych z powodu grudniowych wydatków doświadczy w Nowym Roku większa grupa Polaków – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Negatywne skutki nadmiernych zakupów świątecznych odczuje 47 proc. osób, z czego 22 proc. do miesiąca, a 19 proc. aż do 3 miesięcy. Stąd w styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Do puli prawie 78,3 mld zł długów Polaków dojdą jeszcze te będące pokłosiem kumulacji wydatków. Czy wszyscy dadzą radę uporać się z problemami? Z pewnością nie, bo spłata długów i uporządkowanie finansów w 2023 roku jest priorytetem dopiero dla co 8. osoby.

Organizacja świąt to finansowe wyzwanie, ale jeszcze większe stanowi to, w jakiej kondycji pozostaną po wszystkim nasze portfele. Odczuwanie skutków nadmiernych wydatków świątecznych w Nowym Roku deklaruje 47 proc. Polaków  – o 3 pkt. proc. więcej niż w 2021. Z czego 22 proc. osób będzie je odczuwać do miesiąca, a 19 proc. od 2 do 3 miesięcy. Nieznacznie powiększyła się także grupa ankietowanych, której problemy finansowe będą towarzyszyć jeszcze dłużej, bo w przypadku 4 proc. badanych od 4 do 6 miesięcy, a 2 proc. nawet powyżej pół roku. Kłopotów finansowych niezależnie od długości ich trwania doświadczy większa grupa kobiet niż mężczyzn. Wskaźnik osób wskazujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych spadł z poziomu 44 proc. w 2021 roku do 35 proc. w 2022 roku.

Ile mniej więcej miesięcy odczuwa Pan(i) skutki nadmiernych wydatków świątecznych?

Źródło: badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

– W styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Z pewnością rozsądne zarządzanie finansami pozwoli uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor trafiło prawie 21 tys. niesolidnych płatników, to prawie tyle co w całym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł.  W jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta i grudniowe wydatki, trudno stwierdzić, ale na pewno ich spiętrzenie to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków. Należy też pamiętać, że wierzyciel ma prawo wpisać do BIG osobę, która opóźnia płatności o min. 30 dni i na co najmniej 200 zł – przypomina Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Więcej na stronie: media.big.pl

Może Cię zainteresować: