Jesteś w banku – wpadnij do ZUS!

Instytucje publiczne w Polsce coraz chętniej i aktywniej rozwijają zakres swoich usług świadczonych drogą elektroniczną. Szczególnie efektywnymi rozwiązaniami w tym zakresie są te będące efektem współpracy między różnego typu podmiotami. Tak dzieje się m.in. w przypadku systemu Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), do którego po założeniu profilu ubezpieczonego, można logować się za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Dzięki PUE ZUS można uzyskać dostęp do swoich danych w ZUS i załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie przez internet.

 

Jak założyć profil na PUE ZUS za pośrednictwem banku?

  • z portalu PUE ZUS

Przy wyborze sposobu rejestracji, należy zaznaczyć  opcję za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a następnie wybrać ikonę swojego banku. Nastąpi przekierowanie na stronę bankowości elektronicznej, gdzie należy zalogować się w standardowy sposób – tak jak do swojego konta w banku. Po potwierdzeniu danych, nastąpi automatyczne przekierowanie do portalu PUE ZUS, gdzie należy zaakceptować regulamin oraz uzupełnić niezbędne dane.

  • w trakcie korzystania z usług bankowości elektronicznej

Należy kliknąć w odpowiednią ikonę na stronie swojego banku i wywołać usługę ZUS, która pozwali na założenie i zaufanie profilu na PUE ZUS. Po potwierdzeniu danych, nastąpi automatyczne przekierowanie do portalu PUE ZUS, gdzie należy zaakceptować regulamin oraz uzupełnić niezbędne dane.

Skorzystanie z  wymienionych sposobów założenia profilu na PUE ZUS  nie wymaga dodatkowego potwierdzania tożsamości w placówce ZUS. Mogą z nich jednak skorzystać tylko  klienci banku, który zawarł z ZUS stosowne porozumienie. Dodatkowo warunkiem skorzystania z tej nowej  usługi jest potwierdzenie przez bank tożsamości klienta – np. przy zakładaniu rachunku (w placówce banku lub przez kuriera dostarczającego umowę).

***

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest partnerem Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, w module Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe”.

Może Cię zainteresować: