Dokument jest kompleksowym opracowaniem, opisującym sytuację demograficzną, ekonomiczną, zdrowotną osób starszych, ich aktywność, wykształcenie, sytuację rodzinną i społeczną. Zawiera też wnioski i rekomendacje. Społeczeństwo polskie staje bowiem obecnie przed wyzwaniami wynikającymi z dynamicznych zmian w strukturze demograficznej ludności. Wynika to z wydłużania się przeciętnego dalszego trwania życia oraz niskiego poziomu dzietności. Wyniki Prognozy ludności na lata 2014–2050 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa
–W związku z konsekwencjami zmian demograficznych konieczne jest nadanie priorytetu działaniom z zakresu polityki publicznej, mającym na celu zwiększenie współczynnika dzietności w Polsce. Równie ważna jest zmiana postrzegania osób starszych i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek. – podkreśliła Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Służą temu takie działania, jak kampania „Bezpieczny i Aktywny Senior”. Ma ona na celu uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu czy przemoc. Drugim obszarem priorytetowym kampanii jest szeroko rozumiana aktywność – zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna. – Żyjemy dłużej, ale chcemy też żyć lepiej – powiedziała Rafalska. – Rolą państwa jest przewidzieć sytuacje, w których osoby niesamodzielne będą potrzebowały wsparcia i muszą je otrzymać ze strony rządu czy samorządu. To usługi opiekuńcze, specjalistyczne, domy pobytu dziennego, ale także bezpieczeństwo w codziennej egzystencji – wyjaśniła.
Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przypomniała, że promocja zdrowego i aktywnego starzenia jest jednym z celów Narodowego Planu Zdrowia. – Opracowaliśmy rozwiązania, które zapewnią coraz liczniejszej populacji osób starszych dostęp do instytucji zdrowia: poradni i oddziałów geriatrycznych, wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek, fizjoterapeutów – mówiła wiceminister. Przypomniała też o dostępie do bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia.
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, poinformowała, że w 2015 r. wypłacano w Polsce ponad 5 mln. emerytur. Ze świadczeń korzysta 82,7 proc. osób, które nabierają do nich prawa. 94 proc. emerytur pochodzi z systemu powszechnego. – Przegląd emerytalny był połączony z debatą publiczną, w której wypowiadali się eksperci i przedstawiciele środowisk osób starszych – oświaczyła prof. Uścińska. – Teraz trwają analizy, które z zaproponowanych rozwiązań będzie można zrealizować – dodała.
Jednym z działań podjętych w celu poprawy sytuacji materialnej osób starszych o najniższych dochodach jest podwyższenie kwoty minimalnej emerytury oraz minimalnej kwoty renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. –Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wyniesie 1000 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 750 zł – poinformowała Elżbieta Bojanowska, wiceminister, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015 dostępna jest pod tym linkiem.
Skrót dokumentu dostępny jest pod tym linkiem.