Dwóch na trzech Polaków nie martwi się o pieniądze w Wielkanoc

Wojna rzuca się cieniem na tegoroczną Wielkanoc, m.in. z obawy o wpływ wojny na swoją sytuację finansową co trzeci Polak woli urządzić skromniejsze święta niż zwykle. Przeciętny koszt organizacji Świąt Wielkanocnych to 538 zł. Co dziesiąta osoba już teraz zakłada, że wydatki te staną się przyczyną problemów dla domowego budżetu – wynika badań zrealizowanych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W bazach BIG InfoMonitor i BIK na początku tego roku znów zaczęło przybywać niesolidnych dłużników, a długi wzrosły do 75,9 mld zł.

Dwa lata pandemii, a teraz presja wojny w Ukrainie, to już trzecie Święta Wielkanocne, które organizowane są w warunkach dalekich od normalności. Nawet, gdy staramy się żyć tak jak zwykle, nie da się uniknąć lęków i obaw, również w sferze finansów. M.in. z tego powodu tegoroczne Święta Wielkanocne 31 proc. Polaków będzie obchodzić skromniej. Głównym powodem do zaciskania pasa obok niepewności jaką wprowadził w życie konflikt za wschodnią granicą jest panująca drożyzna. 6 proc. badanych deklaruje, że ze względu na pustki w portfelu nie będzie świętować wcale. Kolejne 6 proc. nie ma wydatków, bo świąt nie obchodzi. Jedynie 2 proc. decyduje się sięgnąć głębiej do kieszeni m.in. by tym razem spotkać się w większym gronie lub wyjechać. Ale najwięcej osób, bo ponad połowa (55 proc.) zamierza celebrować Wielkanoc 2022 tak jak wcześniej – wynika z badań Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
 

Źródło: badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

Problem w tym, że aby obchodzić święta choćby tak jak w zeszłym roku, trzeba na nie wydać więcej. Tylko żeby zastawić tak samo stół konieczne jest o niemal 10 proc. więcej pieniędzy na żywność. Nie wspominając o kosztach przejazdów do rodziny po tym jak paliwo zdrożało o jedną trzecią – wynika z danych GUS.

 

Wydatki świąteczne wśród 75 proc. Polaków nie przekroczą 500 złotych

Średnio Polacy przewidują przeznaczyć na święta 538 zł. Trzy czwarte chce wyłożyć nie więcej niż 500 zł. Najliczniejsza grupa deklaruje kwotę 401-500zł (23 proc.). Wyższym wydatkom sprzyja wyższe wykształcenie (621 zł, w stosunku do 471 zł wśród pozostałych osób) oraz posiadanie dzieci (577 zł, w stosunku do 467 zł wśród osób, które dzieci nie mają).

 

Więcej: media.big.pl

Może Cię zainteresować: