- Profil zaufany to podpis elektroniczny
Dzięki niemu możesz przez internet załatwiać sprawy na portalach wielu urzędów. Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują osobę. Dzięki temu możesz korzystać z usług podmiotów publicznych w internecie. Te dane to: imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Za pomocą profilu zaufanego możesz więc skutecznie potwierdzić swoją tożsamość w internecie.
- Co daje profil zaufany?
Gdy masz profil zaufany możesz m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosić urodzenie dziecka, złożyć deklaracje podatkowe, złożyć wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500 Plus, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą czy sprawdzić stan punktów karnych. Lista spraw, które możesz załatwić za pomocą profilu zaufanego, ciągle się wydłuża.
- Jak założyć profil zaufany?
Każdy, kto ma numer PESEL, może założyć profil zaufany. Usługa jest bezpłatna. Profil ważny jest przez trzy lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne trzy lata. Można mieć tylko jeden profil zaufany.
Możesz go założyć na kilka sposobów. Zdecydowanie najprościej jest to zrobić za pomocą internetowego konta bankowego. Zajmuje to zaledwie kilka minut. Wszystko dlatego, że Twoje dane w banku są wiarygodne (bank sprawdza je, gdy zakładasz konto). Nie musisz więc ich osobiście potwierdzać w urzędzie.
Gdy zalogujesz się na swoje konto bankowe, musisz wyszukać formularz zakładania profilu zaufanego. Następnie uważnie przeczytaj informacje podczas rejestracji. Operację musisz potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym.
Konto pomaga ubiegać się o kredyt lub pożyczkę
Wśród powodów, dla których niektórzy Polacy nie mają konta bankowego, najczęściej podają zbyt niski dochód i brak oszczędności. Konto bankowe uznają za niepotrzebne obciążenie budżetu domowego dodatkowymi kosztami. Problem pojawia się jednak, gdy zwiększą się wydatki albo zdarzy się nieszczęście. Wtedy trzeba sięgnąć po pożyczkę lub kredyt. W zasadzie banki nie oferują kredytów i pożyczek dla tych, którzy nie posiadają konta bankowego. Nawet jeśli usługa taka jest wśród produktów banku, to uzyskać pomoc osobom bez konta jest trudniej niż jego posiadaczom. Często osoby, które zmuszone są sięgnąć po pożyczkę, a nie mają konta, od razu rezygnują z usług banku i zwracają się ku firmom pożyczkowym. Tego typu podmioty mają znacznie mniejsze wymagania, naliczają jednak dużo wyższe opłaty. Gdy weźmiemy je pod uwagę, często okazuje się, że korzystniej byłoby mieć konto w banku i zdecydować się na jego pomoc.
Konto zmniejsza ryzyko kradzieży
Oszczędności na koncie bankowym są także dużo bezpieczniejsze niż gotówka w kopercie czy w skarpecie. Gdy trzymasz pieniądze w domu, narażasz się na ich utratę w przypadku kradzieży i zdarzeń losowych takich jak pożary. W banku Twoje pieniądze są zabezpieczone na wiele sposobów. Nawet w przypadku kradzieży lub upadłości banku jego depozyty są zabezpieczone przez ubezpieczenia oraz gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucje finansowe stale podnoszą również poziom zabezpieczeń technicznych. NBP podaje, że zaledwie 0,004 proc. transakcji dokonywanych kartą to oszustwa. Do tego część przestępstw związanych z płatnościami bezgotówkowymi jest wynikiem nieostrożności klientów banku. Jeśli zachowujesz czujność przy wypłacie gotówki z bankomatu, płatnościach kartą czy przelewach, to minimalizujesz ryzyko utraty oszczędności. Gdy nie udostępniasz innym swojego numeru PIN czy kodu dostępu do konta, pieniądze powinny być bezpieczne. Warto zwrócić też uwagę na to, że gdy dokonujesz płatności bezgotówkowych, trudniej jest Cię oszukać. Terminale płatnicze rzadko mylą się przy wydawaniu reszty.