BS API bankowości spółdzielczej z nagrodą Produkt Roku IT@BANK 2019

Paweł Gula – Wiceprezes Zarządu Banku BPS SA oraz Mirosław Skiba – Prezes Zarządu SGB-Banku SA odebrali 14 listopada 2019 r. w Warszawie nagrodę Produkt Roku IT@BANK 2019 za przygotowanie i wdrożenie BS API – innowacyjnego interfejsu, który pozwala na integrację wielu systemów informatycznych i przyspiesza rozwój technologiczny Banków Spółdzielczych należących do obu Zrzeszeń.

Nagrodę przyznawaną liderom technologii IT w obszarze finansowym wręczono podczas corocznej konferencji IT@Bank 2019 – największego i najbardziej prestiżowego w Polsce spotkania środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym. To tutaj spotykają się wizjonerzy, inspiratorzy i praktycy z zakresu nowoczesnych technologii IT, by rozmawiać o transformacji cyfrowej sektora finansowego w Polsce.

 

– Nagroda za wysiłek całego środowiska bankowości spółdzielczej przyznawana przez najlepszych specjalistów IT w naszym kraju, to duże wyróżnienie i jeszcze większe zobowiązanie – ocenia prezes SGB-Banku, Mirosław Skiba. – W szybkim tempie dołączamy do czołówki polskich banków komercyjnych, nadrabiając wieloletni dług technologiczny. Stworzenie BS API było przełomem, który otwiera drzwi do prawdziwej transformacji naszego sektora. Zyskaliśmy platformę integrującą wiele zróżnicowanych systemów informatycznych w naszych bankach. Dzięki BS API możemy tworzyć wspólne oferty dla klientów, dokonywać monetyzacji danych. To jednocześnie kolejny krok sprzyjający informatycznemu przyspieszeniu w obu zrzeszeniach i tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań mobilnych dla klientów Banków Spółdzielczych.

– Nowoczesna bankowość, a taką jest bankowość spółdzielcza, oferuje łatwy w obsłudze i bezpieczny dostęp do produktów i usług bankowych za pomocą komputera lub smartfona. Niezbędne są do tego nowoczesne i bardzo kosztowne rozwiązania informatyczne. Specjaliści z obydwu Zrzeszeń, przy współpracy z wiodącymi firmami z zakresu bankowego IT, skonstruowali takie narzędzie i udostępnili Bankom Spółdzielczym – mówi o BS API Wiceprezes Banku BPS, Paweł Gula. – Tworzy ono jednolite standardy informatyczne w bankowości spółdzielczej. Z uwagi na skalę wykorzystania jest to rozwiązanie wyjątkowe. Sposób i tempo jego powstania obrazuje dobrą, efektywną współpracę obydwu Zrzeszeń w dążeniu do stałego podnoszenia poziomu obsługi klientów Banków Spółdzielczych. Nagroda za Produkt Roku od IT@BANK 2019 jest tego dowodem.

BS API powstał dzięki współpracy Spółdzielczej Grupy Bankowej i Banku Polskiej Spółdzielczości. Warto przypomnieć, że w maju br. w Warszawie został podpisany list intencyjny w sprawie BS API. W myśl porozumienia wszystkie zaangażowane podmioty – dwa zrzeszenia, firmy technologiczne ASSECO, NOVUM i SOFTNET oraz izby gospodarcze sektora bankowego – zobowiązały się do prac nad udostępnieniem wspólnej platformy BS API, za pomocą której banki oraz dostawcy będą dostarczać rozwiązania do wspólnego wykorzystania w ramach bankowości spółdzielczej. To istotny element integracji technologicznej niemal wszystkich polskich Banków Spółdzielczych. Jego bezpośrednie efekty klienci banków SGB i BPS będą mogli poznać w pierwszej połowie 2020 roku przy okazji wdrożenia nowej aplikacji mobilnej.

 

Sukces był możliwy dzięki pomocy i zaangażowaniu Związku Banków Polskich i Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.

Może Cię zainteresować: