Bankujmy ale uważajmy! Jak nie dać się złowić internetowym złodziejom

Ponad 70 proc. Polaków, korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku wynika z badań Komisji Europejskiej.

 

Jednocześnie, jedynie 13% Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci. Deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie. Raport Związku Banków Polskich „Cyberbezpieczny portfel” (skąd info – źródło) informuje, że ponad 90% Polaków twierdzi, iż przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie. Czy to przeświadczenie jest w pełni uzasadnione?Dla ekspertów, opinie te wydają się zaskakująco na wyrost, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, iż ponad 70% mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, iż w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy nt. cyber zagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018). Tymczasem wg. badań Komisji Europejskiej, ponad 70% Polaków „na własnej skórze” doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PINy, loginy etc.).

 

W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP, Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie Polaków do sektora bankowego niemal dwukrotnie przekracza poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji oraz prawie pięciokrotnie przewyższa poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego. Jednak bez konsekwentnej edukacji ekonomicznej, oraz utrwalania dobrych nawyków wśród klientów w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej, systemy bezpieczeństwa elektronicznego zbudowane przez sektor bankowy mogą okazać się niewystarczające.

Co więc zrobić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie? Jak skutecznie zabezpieczyć się przed cyberatakami?

Z pomocą przychodzi tu 10 prostych rad zalecanych przez ZBP by ustrzec się przed zagrożeniami w sieci.

  • Ustaw silne hasło (cyfry, małe i wielki litery, znaki specjalne)
  • Zmieniaj swoje hasło regularnie (zrób z tego nawyk np. pierwszego dnia miesiąca)
  • Stosuj różne hasła do różnych serwisów
  • Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom
  • Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł
  • Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i PINów
  • Zainstaluj (i aktualizuj) program antywirusowy na swoim komputerze
  • Sprawdzaj z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość od Twojego banku 
  • Weryfikuj adres strony swojej bankowości elektronicznej (zwłaszcza domenę tj. końcówkę adresu www)
  • Nie podawaj żadnych wrażliwych informacji w e-mailowej korespondencji z bankiem

Pełna wersja raportu ZBP „Cyberbezpieczny Portfel” dostępna jest na stronie internetowej Związku Banków Polskich www.zbp.pl w zakładce „raporty”.

Może Cię zainteresować: