Filmy „Bankowcy dla Edukacji”: Cyberbezpieczeństwo kraju

28 sierpnia 2018 roku weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest stworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W jego skład wchodzą m.in. instytucje administracji rządowej i samorządowej oraz najwięksi przedsiębiorcy z kluczowych sektorów gospodarki. Wśród nich banki, firmy z sektora energetycznego, przewoźnicy lotniczy i kolejowi, armatorzy, szpitale i internetowe platformy handlowe.

Do zadań Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa należą m. in.: zapewnienie bezpieczeństwa internetu, opracowywanie rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości, wreszcie systemy reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo iprzyjmujące zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w internecie.

Zagadnienie cyberbezpieczeństwa jest szczególnie ważne dla sektora bankowego, w którym powołano Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Polacy coraz chętniej i częściej korzystają z bankowości internetowej i mobilnej i uważają ją za bezpieczną, wygodną i szybką formę korzystania z produktów bankowych. Należy jednak pamiętać, że najbardziej nowoczesne i skuteczne systemy bezpieczeństwa nie będą w stanie zadziałać jeśli użytkownicy internetu będą działać nierozważnie i pochopnie. Zatrzymaj się, Pomyśl, Działaj!   

 

"Bankowcy dla Edukacji" – Kto dba o nasze cyberbezpieczeństwo odc. 1

 

"Bankowcy dla Edukacji" – Świadomy obywatel – bezpieczny e-obywatel odc. 2

 

"Bankowcy dla Edukacji" – Bezpieczny jak sektor bankowy odc. 3

 

Więcej w serii filmów edukacyjnych
Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich

Może Cię zainteresować: