1 marca br. na Uniwersytecie Śląskim, uczelni partnerskiej Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, zainaugurowany został moduł edukacyjny dot. podnoszenia poziomu wiedzy z zakresu oszczędzania, inwestowania oraz ubezpieczeń społecznych. Projekt skierowany jest do środowiska akademickiego, a jego głównymi Partnerami są Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Fundacja GPW, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Polska Izba Ubezpieczeń, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Związek Banków Polskich.

Zgodnie z badaniami zrealizowanymi przez TNS Polska w 2015 roku tylko 20 proc. społeczeństwa potrafi zarządzać swoimi finansami w taki sposób, żeby co miesiąc regularnie odkładać określoną kwotę. Jak wynika z sondażu, problem ten nie wynika z braku środków potencjalnie oszczędzających, a braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Odpowiedzią na potrzebę wzrostu świadomości ekonomicznej Polek i Polaków jest właśnie kolejna odsłona inicjatywy instytucji rynków finansowych i kapitałowych.

 

 

- Jesteśmy dumni z tego, że to akurat w murach Uniwersytetu Śląskiego ma miejsce inauguracja kolejnego modułu w ramach Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Dla studentów i przyszłych absolwentów możliwość udziału w takich projektach może okazać się przewagą na rynku pracy. Z kolei, pracownicy naukowi mają okazję poszerzać zakres swojej specjalności i uatrakcyjniać prowadzone zajęcia. Mam nadzieję, że to wzajemne przenikanie się świata nauki i biznesu będzie miało charakter rozwojowy – powiedział Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Wiesław Banyś.

Ideą modułu „Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe” jest dotarcie z wiedzą, zarówno do studentów, jak i pracowników uczelni.  Biorąc udział w tym projekcie będą mogli oni rozwijać swoją wiedzę o rynku finansowym, a także umiejętności podejmowania optymalnych decyzji w zakresie efektywnego oszczędzania oraz inwestowania. Moduł realizowany będzie na 122 uczelniach współpracujących z Programem Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.

- W Polsce należy zwiększać skłonność do oszczędzania, a bez odpowiedniej edukacji w tym zakresie, niestety nie jest to możliwe. Oszczędzanie, inwestowanie i ubezpieczenia społeczne, to swoistego rodzaju naczynia powiązane, wspierające rozwój naszej gospodarki. Dlatego  cieszy mnie fakt, że w ramach Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem rozpoczynamy szeroką edukację właśnie w tych obszarach tematycznych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

 

 

Obejrzyj materiał video podsumowujący wydarzenie.

 

Wykłady

13 czerwiec 2021
Politechnika Świętokrzyska
10 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa
06 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa

Strefa NZB

19 listopad 2020
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
29 październik 2020
Szkoła Główna Handlowa
07 październik 2020
Politechnika Krakowska

Konferencje

31 maj 2021
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
29 maj 2021
Uniwersytet Rzeszowski
29 maj 2021
Fundacja Tygiel