Zgodnie z badaniami zrealizowanymi przez TNS Polska w 2015 roku tylko 20 proc. społeczeństwa potrafi zarządzać swoimi finansami w taki sposób, żeby co miesiąc regularnie odkładać określoną kwotę. Jak wynika z sondażu, problem ten nie wynika z braku środków potencjalnie oszczędzających, a braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Odpowiedzią na potrzebę wzrostu świadomości ekonomicznej Polek i Polaków jest właśnie kolejna odsłona inicjatywy instytucji rynków finansowych i kapitałowych.
– Jesteśmy dumni z tego, że to akurat w murach Uniwersytetu Śląskiego ma miejsce inauguracja kolejnego modułu w ramach Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Dla studentów i przyszłych absolwentów możliwość udziału w takich projektach może okazać się przewagą na rynku pracy. Z kolei, pracownicy naukowi mają okazję poszerzać zakres swojej specjalności i uatrakcyjniać prowadzone zajęcia. Mam nadzieję, że to wzajemne przenikanie się świata nauki i biznesu będzie miało charakter rozwojowy – powiedział Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Wiesław Banyś.
Ideą modułu „Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe” jest dotarcie z wiedzą, zarówno do studentów, jak i pracowników uczelni. Biorąc udział w tym projekcie będą mogli oni rozwijać swoją wiedzę o rynku finansowym, a także umiejętności podejmowania optymalnych decyzji w zakresie efektywnego oszczędzania oraz inwestowania. Moduł realizowany będzie na 122 uczelniach współpracujących z Programem Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.
– W Polsce należy zwiększać skłonność do oszczędzania, a bez odpowiedniej edukacji w tym zakresie, niestety nie jest to możliwe. Oszczędzanie, inwestowanie i ubezpieczenia społeczne, to swoistego rodzaju naczynia powiązane, wspierające rozwój naszej gospodarki. Dlatego cieszy mnie fakt, że w ramach Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem rozpoczynamy szeroką edukację właśnie w tych obszarach tematycznych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Obejrzyj materiał video podsumowujący wydarzenie.