5 prostych sposobów na udany dzień

Psychologowie i psychoterapeuci są zgodni co do tego, że nasze codzienne przyzwyczajenia i rytuały rzucają światło na to jak żyjemy i jakie ewentualnie popełniamy błędy, które z kolei wpływają na nasze poczucie szczęścia. Wiedza ta jest niezbędna do wprowadzenia choćby niewielkich zmian realnie poprawiających jakość naszego życia. Sposób w jaki codziennie funkcjonujemy, z jaką myślą zasypiamy i jaka pierwsza pojawia się w naszej głowie zaraz po przebudzeniu, determinuje to, kim jesteśmy. Chroniczne niezadowolenie z siebie rodzi frustracje i zniechęcenie do dalszego działania. Co zatem robić, aby każdy kolejny dzień był pełen radości i optymizmu?


Poniżej pięć prostych na to sposobów:

1. Codziennie ucz się czegoś nowego

Każdy dzień daje nam nowe możliwości do rozwoju i wzbogacenia swojej wiedzy. Nie zawsze je dostrzegamy a tak naprawdę nie wymagają one od nas dużego wysiłku. Wystarczy, że codziennie poświęcimy zaledwie kilka minut na przeczytanie ciekawego artykułu czy wysłuchanie ciekawej audycji. Ważne jest także otwarcie na świat i otaczających nas ludzi bo każda osoba, którą spotkamy na naszej drodze może wiedzieć coś, o czym my akurat nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Twórz i wzbogacaj sam siebie i swój otaczający świat.

 

2. Ciesz się tym co masz

Nie musisz robić w życiu wielkich rzeczy, podobnie jak nie  masz obowiązku wiedzieć i rozumieć wszystkiego, ale poświeć choćby 30 sekund dziennie na zastanowienie się na tym, co dzisiaj osiągnąłeś i doceń to – nawet jeśli będzie to drobnostka. Poczucie wdzięczności za to, co mamy i umiejętność czerpania radości z drobnych, prozaicznych rzeczy jest niezbędnym elementem na drodze do szczęścia i samozadowolenia.


3. Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały

Zacznij zwracać uwagę na to co jesz, jak się wysypiasz i czy wystarczająco dużo ruchu zapewniasz sobie każdego dnia. Dbanie o ciało, odpowiednia ilość sportu czy ruch na świeżym powietrzu zapewniają nie tylko lepszą kondycję i stan zdrowia ale także dają ogromną satysfakcję i poczucie, że robimy coś wyłącznie dla siebie. Poziom zadowolenia wzrasta a to z kolei wpływa na wybory i decyzje, które podejmujesz każdego dnia.

 

4. Uwierz w siebie i naucz się korzystać ze swojej siły

Twoją siłą są twoje umiejętności, wiedza i zalety.  Jesteś niepowtarzalny i wyjątkowy. Nie bądź kopią innych, uwierz w siebie i swoje możliwości. Badania pokazują , że pracownicy, którzy znają siebie i podkreślają swoje mocne strony czują się bardziej spełnieni i znacznie przewyższają w pracy tych, którzy nie skupiają się na swoich zaletach. Przeanalizuj siebie, zastanów się, co robisz najlepiej i działaj.


5. Żyj „Tu i teraz”

Wydarzenia z przeszłości minęły i w żaden sposób nie da się dokonać ich zmiany a przyszłość leży wyłącznie w sferze przypuszczeń dlatego gdybanie „co by było gdyby” i nadmierna zamartwianie, się o to co ewentualnie może nastąpić, pozbawia nas czerpania radości z chwili obecnej. Bądź tu i teraz, ciesz się chwilą, czerp radość z małych rzeczy, działaj powoli i ze spokojem.

Dzięki tym kilku prostym wskazówkom możesz realnie wpłynąć na to, jaki będzie każdy kolejny dzień, a w konsekwencji całe twoje życie. Świadomie i z determinacją podążaj tymi krokami i zasypiaj z przeświadczeniem, że minione 24 godziny były udane.

 

Magdalena Skwarska

Może Cię zainteresować: