50. raport o dokumentach infoDOK – maleje liczba prób wyłudzeń kredytów

W II kwartale 2022 r. zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln złotych. Jednocześnie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE ponad 37 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Związek Banków Polskich opublikował jubileuszowy, 50. Raport o dokumentach infoDOK.

W ostatnim kwartale baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 37.112 szt. – to niemal dokładnie tyle samo, jak rok temu w analogicznym okresie (37.190 szt.). Statystycznie do bazy trafiało 408 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,2 miliona danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości.

W okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. odnotowano 1.806 prób wyłudzeń na łączną kwotę 54,4 mln zł. W ostatnich kwartałach widać wyraźną tendencję spadkową w liczbie takich przypadków oraz znaczący spadek kwot. Na ten ostatni parametr największy wpływ miała niewielka liczba prób wyłudzeń na znaczące kwoty przekraczające milion złotych (jedynie 3 przypadki) z czego ta największa dotyczyła 1,3 mln. zł (woj. lubuskie).

Przedstawiamy dziś Państwu jubileuszowy, 50. Raport o dokumentach infoDOK – niemal 13 lat temu, przygotowując pierwsze wydanie nie przypuszczaliśmy, że publikacja będzie kontynuowana aż tak długo. Serdecznie dziękujemy czytelnikom, że nadal chcą tej tematyce poświęcać swój cenny czas! Tym bardziej cieszy nas fakt, że sytuacja, jaką pokazują dane z ostatnich miesiącach poprawiła się – zauważalnie wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów, spadła liczba prób wyłudzeń kredytów z jednoczesną stabilizacją łącznej kwoty, jaką próbowano wyłudzić na jednym z najniższych poziomach w historii – powiedział Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Od lat apelujemy, aby szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa były jednymi z priorytetów każdego obywatela. W kontekście ochrony tożsamości oraz bezpieczeństwa środków na kontach bankowych, o czym  szeroko informujemy m.in. w ramach Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE oraz innych sektorowych projektach i programach edukacyjnych, nadal zdarzają się niestety elementarne błędy i bardzo niebezpieczne zachowania. Przykładem niech będzie sytuacja opisana w dzisiejszym raporcie infoDOK, gdzie doszło do kradzieży portfela z kartą płatniczą, na której naklejona była kartka z numerem PIN. Zachęcamy każdego do lektury tego raportu oraz innych opracowań Związku Banków Polskich i regularnego poszerzania wiedzy w tym zakresie – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Raport infoDOK jest dostępny na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl

***

Związek Banków Polskich – wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych. Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: Wiele banków – Jeden uniwersalny numer. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

***

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK znajduje się zawsze na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl

Może Cię zainteresować: