Dwóch Polaków - Emilian Ptak i Paweł Rozbejko byli najlepsi wśród 40 000 uczniów z 25 krajów w Europie, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji Europejskiego Quizu Finansowego organizowanego przez Europejską Federację Bankową. W rozegranym we wtorek finale w Brukseli, 14-letni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie osiągnęli najlepszy wynik i na podium wyprzedzili drużyny z Irlandii i Niemiec.

 

 

Europejski Quiz Finansowy współorganizowany przez krajowe asocjacje bankowe składał się z trzech etapów – szkolnego, krajowego i finałowego europejskiego. W Polsce jego przebieg koordynował Związek Banków Polskich oraz Warszawski Instytut Bankowości, który realizuje jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.

- Jesteśmy dumni, że to właśnie reprezentacja Polski okazała się najlepsza w pierwszej edycji Europejskiego Quizu Finansowego. To przede wszystkim wielki sukces tej dwójki młodych ludzi, ich rodziców oraz nauczycieli i to im należą się szczególne gratulacje. My dodatkowo cieszymy się, że są to uczniowie, którzy mieli okazję uczestniczyć w aktywnościach realizowanych w ramach ogólnopolskiego Programu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, powołanego z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jestem przekonany, że ten sukces będzie inspirował kolejne generacje uczniów do nauki i współzawodnictwa, a o tego typu sukcesach będziemy słyszeć częściej. Wpłynie to również pozytywnie na poziom podstawowej wiedzy finansowej w społeczeństwie, który dzięki już prowadzonym wspólnym działaniom instytucji publicznych, szkół, uczelni, samorządów terytorialnych i sektora bankowego będzie stale wzrastał – powiedział Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

W ścisłym finale udział wzięło 50 uczniów wyłonionych w krajowych eliminacjach. Każda z drużyn zmierzyła się z testem składającym się z 30 pytań na temat oszczędzania, inwestowania, zadłużenia czy cyberbezpieczeństwa.

- Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu w polskich szkołach było dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Cieszymy się z tego sukcesu, który osiągnął Emilian i Paweł, natomiast chcemy także podziękować i pogratulować odwagi do zmierzenia się z niełatwą materią jaką jest ekonomia wszystkim pozostałym uczniom. Wierzymy, że w kolejnych odsłonach Europejskiego Quizu Finansowego, będziemy jako Polacy w czołówce zarówno pod względem frekwencji, jak i końcowego rezultatu – powiedział Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek.

 

Wykłady

13 czerwiec 2021
Politechnika Świętokrzyska
10 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa
06 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa

Strefa NZB

19 listopad 2020
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
29 październik 2020
Szkoła Główna Handlowa
07 październik 2020
Politechnika Krakowska

Konferencje

31 maj 2021
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
29 maj 2021
Uniwersytet Rzeszowski
29 maj 2021
Fundacja Tygiel