Psychologowie i psychoterapeuci są zgodni co do tego, że nasze codzienne przyzwyczajenia i rytuały rzucają światło na to jak żyjemy i jakie ewentualnie popełniamy błędy, które z kolei wpływają na nasze poczucie szczęścia. Wiedza ta jest niezbędna do wprowadzenia choćby niewielkich zmian realnie poprawiających jakość naszego życia. Sposób w jaki codziennie funkcjonujemy, z jaką myślą zasypiamy i jaka pierwsza pojawia się w naszej głowie zaraz po przebudzeniu, determinuje to, kim jesteśmy. Chroniczne niezadowolenie z siebie rodzi frustracje i zniechęcenie do dalszego działania. Co zatem robić, aby każdy kolejny dzień był pełen radości i optymizmu?


Poniżej pięć prostych na to sposobów:

1. Codziennie ucz się czegoś nowego

Każdy dzień daje nam nowe możliwości do rozwoju i wzbogacenia swojej wiedzy. Nie zawsze je dostrzegamy a tak naprawdę nie wymagają one od nas dużego wysiłku. Wystarczy, że codziennie poświęcimy zaledwie kilka minut na przeczytanie ciekawego artykułu czy wysłuchanie ciekawej audycji. Ważne jest także otwarcie na świat i otaczających nas ludzi bo każda osoba, którą spotkamy na naszej drodze może wiedzieć coś, o czym my akurat nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Twórz i wzbogacaj sam siebie i swój otaczający świat.

 

2. Ciesz się tym co masz

Nie musisz robić w życiu wielkich rzeczy, podobnie jak nie  masz obowiązku wiedzieć i rozumieć wszystkiego, ale poświeć choćby 30 sekund dziennie na zastanowienie się na tym, co dzisiaj osiągnąłeś i doceń to - nawet jeśli będzie to drobnostka. Poczucie wdzięczności za to, co mamy i umiejętność czerpania radości z drobnych, prozaicznych rzeczy jest niezbędnym elementem na drodze do szczęścia i samozadowolenia.


3. Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały

Zacznij zwracać uwagę na to co jesz, jak się wysypiasz i czy wystarczająco dużo ruchu zapewniasz sobie każdego dnia. Dbanie o ciało, odpowiednia ilość sportu czy ruch na świeżym powietrzu zapewniają nie tylko lepszą kondycję i stan zdrowia ale także dają ogromną satysfakcję i poczucie, że robimy coś wyłącznie dla siebie. Poziom zadowolenia wzrasta a to z kolei wpływa na wybory i decyzje, które podejmujesz każdego dnia.

 

4. Uwierz w siebie i naucz się korzystać ze swojej siły

Twoją siłą są twoje umiejętności, wiedza i zalety.  Jesteś niepowtarzalny i wyjątkowy. Nie bądź kopią innych, uwierz w siebie i swoje możliwości. Badania pokazują , że pracownicy, którzy znają siebie i podkreślają swoje mocne strony czują się bardziej spełnieni i znacznie przewyższają w pracy tych, którzy nie skupiają się na swoich zaletach. Przeanalizuj siebie, zastanów się, co robisz najlepiej i działaj.


5. Żyj „Tu i teraz”

Wydarzenia z przeszłości minęły i w żaden sposób nie da się dokonać ich zmiany a przyszłość leży wyłącznie w sferze przypuszczeń dlatego gdybanie „co by było gdyby” i nadmierna zamartwianie, się o to co ewentualnie może nastąpić, pozbawia nas czerpania radości z chwili obecnej. Bądź tu i teraz, ciesz się chwilą, czerp radość z małych rzeczy, działaj powoli i ze spokojem.Dzięki tym kilku prostym wskazówkom możesz realnie wpłynąć na to, jaki będzie każdy kolejny dzień, a w konsekwencji całe twoje życie. Świadomie i z determinacją podążaj tymi krokami i zasypiaj z przeświadczeniem, że minione 24 godziny były udane.

 

Magdalena Skwarska

Wykłady

13 czerwiec 2021
Politechnika Świętokrzyska
10 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa
06 czerwiec 2021
Szkoła Główna Handlowa

Strefa NZB

19 listopad 2020
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
29 październik 2020
Szkoła Główna Handlowa
07 październik 2020
Politechnika Krakowska

Konferencje

31 maj 2021
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
29 maj 2021
Uniwersytet Rzeszowski
29 maj 2021
Fundacja Tygiel