Cyberbezpieczni w wakacje

Już za chwilę ponad milion studentów z całej Polski rozpocznie trzymiesięczny odpoczynek od nauki, zajęć i uczelnianych kampusów. Zanim to się jednak stanie czeka ich ostatni etap skupienia, wielogodzinnych wizyt w bibliotekach i wertowania setek stron notatek, czyli sesja egzaminacyjna.

Wakacyjne podróże i zabawy to czas, gdzie każdy z nas stara się choć przez chwilę odpocząć, zapomnieć o codziennym rytmie i obowiązkach. Niestety nadmorskie promenady, wąskie zabytkowe uliczki, festiwale muzyczne czy lotniska, to miejsce, gdzie pomimo wakacji, jesteśmy narażeni na wiele sytuacji, które w mgnieniu oka mogą nam zepsuć długo wyczekiwany odpoczynek.

To właśnie rozkojarzenie i zbyt duża pewność siebie są pierwszym krokiem do przysłowiowej okazji, która czyni złodzieja. A dziś już nie tylko zagrożona jest gotówka czy dokumenty, ale także nasz sprzęt elektroniczny i karty płatnicze (Jeśli już jednak zdarzy się taka sytuacja warto pamiętać – 828 828 828 – pod tym numerem możemy zastrzec swoje karty płatnicze). Z punktu widzenia nowoczesnych technologii utrata gotówki wydaje się dla nas najmniejszym problemem. O wiele poważniejsze konsekwencje niesie za sobą kradzież lub zgubienie dowodu osobistego, paszportu, karty płatniczej czy telefonu komórkowego.

Niestety większość z nas przyzwyczajona jest do gromadzenia najważniejszych dokumentów w portfelu, dzięki czemu możemy w jednej chwili stracić nie tylko dowód tożsamości, ale też karty płatnicze, prawo jazdy czy gotówkę. Jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, to pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed kradzieżą portfela poprzez trzymanie go w zasuwanej kieszeni, zamkniętej torbie lub plecaku. Nigdy nie nośmy portfela w tylnej kieszeni spodni, czy zewnętrznych kieszeniach płaszcza, marynarki, kurtki. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie najbardziej wartościowych rzeczy w różnych, dobrze zabezpieczonych, miejscach.

Poniżej wskazujemy najczęściej popełniane błędy oraz radzimy, jak ich uniknąć – zapraszamy do lektury.

 

 

Wierzymy, że nasze porady uchronią Was przed utratą dokumentów, a jeśli jesteście ciekawi innych ważnych informacji zapraszamy do lektury krótkiego Raportu #Cyberbezpieczny Portfel – zasady bezpieczeństwa, opracowanego w ramach Projektu sektorowego Bankowcy dla Edukacji przez przez Związek Banków Polskich.

 

Może Cię zainteresować: